Sekiz yıl önce burunsuz doğan bir kız şimdi nasıl yaşıyor

 Sekiz yıl önce burunsuz doğan bir kız şimdi nasıl yaşıyor

Tessa, diğer tüm çocuklar gibi oyun oynamaktan, dans etmekten, dışarıda yürüyüş yapmaktan, oyunlar oynamaktan ve bisiklete binmekten keyif alıyor. O, en sıradan kızlardan biri, ancak Tessa, burnu olmadan doğmuş olağandışı bir anomaliye sahip.

Çocuk doğduğunda, aplazi teşhisi konuldu, ki bu, burun gibi bir vücut parçasının veya organın doğuştan eksik olması anlamına gelir. Bu hastalık dünya genelinde sadece yaklaşık 100 vaka ile sınırlıdır.

Tessa, koklayamamasına rağmen öksürebilir, hapşıra bilir ve sinüsleri olmamasına rağmen soğuk algınlığı geçirebilir.

Doğumundan itibaren yaşadığı tüm zorluklara rağmen genç kız inanılmaz derecede neşeli ve iyimser.

Ebeveynlerin kızlarının burnunun olmamasıyla ilgili ilk şoku hızla geçti ve kısa sürede onu diğer çocuklardan ayıran bir şey olarak fark etmeyi bıraktılar.

Gelecekteki ebeveynlere, ultrasonun olağandışı bir yüz profilini ortaya çıkardığını gösterdiği zaman kızlarının bu özellikle doğacağı söylendi. Ancak ebeveynler, gebeliği sonlandırma seçeneğini reddettiler ve sevimli Tessa’nın doğmasına neden oldular. Belki diğer bebekler gibi doğmamış olabilir, ama bu onu diğerlerinden daha kötü yapmaz.

Kızın aplazisi tek sorunu değil; ayrıca kalp ve göz sorunları ile doğmuş. Sadece 11 aylıkken sol gözündeki katarakt cerrahi müdahale ile alındı, ancak komplikasyonlar nedeniyle bu göz hala kördür.

Doktorlar ayrıca Tessa’nın yemek yediği ve uyurken nefes alabilmesi için bir trakeostomi gerçekleştirdi.

Tessa birkaç prosedürden geçecek. Yaşlandıkça yapay burunlar verilmelidir. Ergenlik döneminde, nihai protez oluşturulması bekleniyor.

Her şeye rağmen, Tessa asla pes etmiyor ve mutlu, meraklı ve sosyal bir genç kadına dönüşüyor.

Ebeveynler, bebeğe en tipik kişi olduğunu temin ediyor ve Tessa’nın büyük kız kardeşi ve abisi de umudunu kaybetmesini engelliyor.

Related post